Naujienos

/

Straipsnis

VILNIAUS MIESTO INOVACIJŲ PRAMONĖS PARKE ĮSIBĖGĖJA TECHNOLOGIJŲ VYSTYMO CENTRO STATYBOS – ĮKASTA SIMBOLINĖ LAIKO KAPSULĖ

Vilniaus miesto inovacijų pramonės parke (VCIIP) prasidėjo Technologijų vystymo centro statybos, balandžio 9 dieną statybvietėje įkasta simbolinė laiko kapsulė. VCIIP Technologijų vystymo centro pastatas bus pritaikytas mokslo, tyrimų bei taikomajai veiklai, jame numatytos laboratorijų, viešosios, administracinės patalpos.

„Šio Technologijų vystymo centro idėja buvo brandinama bene ketverius metus – su tikslu prisidėti prie spartesnio gyvybės mokslų industrijos augimo ir siekiu neiššvaistyti Lietuvoje sukaupto potencialo”, – teigia VCIIP Operatoriaus „Northtown Vilnius” vadovas dr. Gediminas Pauliukevičius.

Pasak jo, VCIIP Technologijų vystymo centras – labai svarbi Vilniaus miesto inovacijų pramonės parko ekosistemos dalis. Jis suteiks VCIIP galimybę pritraukti tvarias gyvybės mokslų srityje veikiančias įmones ir sudarys fizines sąlygas greitesnei jų vystomų inovacijų bei technologijų plėtrai. „Tokių erdvių, kuriose gyvybės mokslų įmonės galėtų įsikurti joms pritaikytose patalpose labai stinga, nors jos turi gana didelę paklausą – jų nuolatos teiraujasi tiek Lietuvos, tiek ir užsienio investuotojai. Šis centras mums yra vienas iš svarbesnių akcentų stiprinant gyvybės mokslų ekosistemą, norint tikslingai siekti tokio industrijos augimo, kokio yra tikimasi ir koks yra numatytas valstybės vizijoje”, – sako G. Pauliukevičius.

Pasak Lietuvos Respublikos ekonomikos ir inovacijų ministrės Aušrinės Armonaitės, Lietuvos gyvybės mokslų sektorius yra viena prioritetinių ekonomikos sričių, sukurianti apie 2,6 proc. šalies BVP. „Apie du trečdaliai įmonių veikia biotechnologijų srityje, o tai bene sparčiausiai auganti Lietuvos gyvybės mokslų sritis, kurios 87 proc. augimo tempas gerokai viršija Europos vidurkį. Tai tik įrodo, kad žengiame link užsibrėžto tikslo – tapti globalia gyvybės mokslų ir biotechnologijų industrijos lydere“, – teigia A. Armonaitė.

Siekiama, kad iki 2030 m. gyvybės mokslų pramonė sukurtų 5 proc. BVP, ir pagal šį rodiklį Lietuva taptų viena pasaulio lyderių.

Išskirtinai gyvybės mokslų industrijai skirtas unikalus technologijų vystymo centras su laboratorijų kompleksu, specializuotu darbui su mikroorganizmais, virusais ir bakterijomis yra pirmas tokio tipo ir apimties pastatas Vilniuje per pastarąjį dešimtmetį. Būsimo modernaus, šiuolaikiško, ekonomiško, draugiško aplinkai mokslo ir aukštųjų technologijų pastato plotas sieks daugiau nei 4000 kv.m., didžiąją dalį pastato ploto užims specializuotos gyvybės mokslų paskirties laboratorijos, kitoje pastato dalyje bus įkurtos biurų patalpos. Čia įsikurs gyvybės mokslų įmonės, veiks atviros prieigos bioinformatikos centras, kurio infrastruktūra ir paslaugomis galės naudotis ne tik Technologijų vystymo centre įsikūrusios įmonės, bet ir Gyvybės mokslų skaitmeninių inovacijų centro klasterio įmonės bei partneriai.

Statybų pradžiai skirto renginio metu kartu su laiko kapsule įkastas ir laiškas ateitiems kartoms, įamžinantis siekį kurti ir stiprinti Lietuvos inovacinius pajėgumus, o sostinėje Vilniuje užtikrinti reikiamas sąlygas dar spartesniam gyvybės mokslų industrijos augimui, puoselėti šios srities talentus ir augančius jaunus verslus.

„Vilnius visuomet buvo atviras kuriančioms bendruomenėms ir sparčioms inovacijoms. Šiandien tai dar kartą įrodėme paskelbdami Technologijų vystymo centro statybų pradžią”, – teigia Vilniaus miesto savivaldybės administracijos direktorius Adomas Bužinskas. Pasak jo, šis žingsnis – naujo etapo, gerinančio gyvybės mokslų ekosistemą ir didinančio sostinės konkurencingumą tarptautinėje arenoje, pradžia.

„Investicijos į gamybinės paskirties pastatus, kurie pritaikyti greitam įmonių įsikūrimui, sutrumpina laiką iki veiklos pradžios ir sudaro lanksčias sąlygas verslo plėtrai. Technologijų vystymo centro projektas suteiks biotechnologijos srityje veikiančiam verslui kurtis ir augti reikalingą modernią infrastruktūrą”, – teigia nacionalinės plėtros įstaigos „Investicijų ir verslo garantijos“ valdybos narė, klientų ir finansavimo sprendimų vadovė Giedrė Gečiauskienė.

Investicijos į pastato projektą sieks daugiau nei 16 mln. Eur, iš kurių 9,5 mln. Eur yra finansuojami INVEGOS paskolos lėšomis. Technologijų vystymo centro statybų pabaiga numatoma 2025 metų III ketvirtį.

„Didžiuojamės Vilniaus miesto inovacijų pramonės parko išskirtinumu sostinėje ir tikime, kad čia jau įsikūrusios biotechnologijų bei gyvybės mokslų įmonės ir dar įsikursiančios naujajame Technologijų vystymo centre, taps tvirtu pagrindu Lietuvos lyderystei gyvybės mokslų srityje per ateinančius dešimtmečius”, – įsitikinęs VCIIP Operatoriaus „Northtown Vilnius” direktorius Gediminas Pauliukevičius, jis neabejoja, kad netolimoje ateityje Technologijų vystymo centras taps vienu iš svarbiausių centrų regione, kuriame gimsta pasaulyje konkuruojančios gyvybės mokslų inovacijos ir dalijamasi reikšmingomis mokslinių atradimų patirtimis bei iššūkiais.

***

Iki šiol Vilniaus miesto inovacijų pramonės parke įsikūrusios ar įsikūrimą pradėjusios 20 įmonių, veiklą vystančių visose sumanios specializacijos kryptyse. Stipriausia klasterizacija ir ypatingas dėmesys plėtojant VCIIP skiriamas gyvybės mokslų industrijai. Vilniaus miesto inovacijų pramonės parke veikia 6 klasteriai, 4 iš jų – gyvybės mokslų  srityje, veiklą ir įsikūrimą VCIIP pradėjusios jau 10 gyvybės mokslų kompanijų – UAB „Biotecha”, UAB „Bioprocess Solutions”, UAB „CMB Medicina”, UAB „Domus Naturae”, UAB „Experimentica”, UAB „Gensinta”, UAB „Imunodiagnostika”, UAB „Kamieninių ląstelių tyrimų centras”, UAB „Pentasweet” ir UAB „Sanobiotec”.  Nuo 2023 m. VCIIP teritorijoje įsikūrusi ir tarptautinė mokykla „The British School of Vilnius”. Investicijos į VCIIP plėtrą iki 2024 m. pradžios sudarė daugiau nei 74 mln. Eur.

Irmanto Gelūno nuotraukos